Rūpes par ķermeni vasarā no ajurvēdas skatījuma.
1. jūlijs, 2021 pl. 0:02,
Nav komentāru
Vasaras intensīvais karstums un spēcīgie saules stari mūs priecē un lutina, bet ķermenī var radīt nevajadzīgu stresu, mazināt mitrumu un radīt lēnīgumu, enerģijas trūkumu.
Karstums ietekmē gan cilvēkus, gan dzīvniekus, gan augus.
Lai uzturētu veselību, spēku un fizisko formu, ķermeņa galvenās prasības ir maigums, gludums, vēsums, bez šīm īpasībām ķermenis zaudē dzīvīgumu, izžūst, zaudē spēkus (tāpat kā augi). Pastiprinās svīšana un slāpes, savukārt, pārmērīga un nepareiza ūdens uzņemšana atšķaida skābes saturu zarnās, palielinot baktēriju vairošanos. Pastiprinātā Pitta saasina slāpes un var radīt drudzi, deguna asiņošanu, reiboņus, galvassāpes.
Lai izvairītos no minētajām nepatīkamajām izpausmēm un nodrošinātu sevi ar dzīvības spēku, ieteicams atbilstošs uzturs un dienas režīms.
Vasarā līdz minimumam ieteicams samazināt garšas ziņā pikantus, sausus, sāļus pārtikas produktus (ja izmanto sāli, tad labāka izvēle būs rozā Himalaju sāls).
Vasarā uzturā vajadzētu lietot eļļainus, saldus, viegli sagremojamus un šķidrus ēdienus.
Vārītu ūdeni ieteicams atdzesēt māla traukos (māla traukā dzesēts ūdens būs ķermenim draudzīgāks, nekā ledusskapī dzesēts).
Ieteicami šādi pārtikas produkti-
Piena produkti- piens, gī sviests, paniņas, svaigais siers, jogurta maisījums ar augļiem vai dārzeņiem, pa retam mājās gatavots saldējums. Pienam var pievienot maltas mandeles vai rožūdeni, tad tam būs attīrošas īpašības.
Graudaugi (rupja maluma), pākšaugi - mung dall pupiņas, zaļie zirnīši, lēcas.
Dārzeņi- spināti, kvinoja, gatavi tomāti, nemizoti kartupeļi, sīpoli, ķirbji, piparmētras.
Augļi-. mazāk uzturā jāuzņem skābie augļi un ogas. Attīrošas īpašības piemīt saldiem, sulīgiem augļiem tādiem kā bumbieri, vīnogas, arbūzi un mango. Svaigs ingvers, koriandrs, piparmētra un baziliks piešķirs ēdieniem aromātu un pastiprinās to garšu, nesaasinot Pitta-došu.
Žāvēti augļi- rozīnes, vīģes, mērcētas mandeles.
Cukura vietā var izmantot agaves sīrupu, kļavu lapu sīrupu, cukurniedru cukuru vai jēlcukuru. Medu vasarā iesaka samazināt lietošanā, jo tam ir karsējošas īpašības (vairāk noder aukstos gadalaikos).
Dzērieni - atšķaidīta ar ūdeni svaiga laima sula, atšķaidīts jogurts (lassī), ābolu, saldo apelsīnu sula, mēnesgaismā atdzesēts ūdens. Pārāk liela ūdens dzeršana vienā paņēmienā novājina gremošanas uguni. Tā vietā ieteicams regulāri dzert ūdeni nelielos daudzumos.
Auksta ūdens iedzeršana uzreiz pēc uzturēšanās saulē var būt kaitīga. Ideāli- ledusaukstu ūdeni sajaukt ar istabas temperatūrā turētu ūdeni.
Pārāk atdzesēti dzērieni palēnina gremošanu, kas var veicināt šlakvielu veidošanos, kuras izraisa izsitumus un ādas iekaisumus.
Jāizvairās no rūpnieciski ražotajiem, saldinātajiem dzērieniem, kā arī no alkoholiskajiem dzērieniem.
Pirms iešanas saulē noderēs glāze vēsa ūdens.
Ja vēlu naktī esat nomodā, atkārtoti iedzeriet pa glāzei vēsa ūdens, lai kontrolētu Vata un Kapha došas un novērstu aizcietējumus.
Vasarā ēdiena daudzumu vajadzētu samazināt un ēdienu kārtīgi sakošļāt. Jāēd tikai svaigi pagatavots ēdiens.
Šajā gadalaikā diendusa nav kaitīga.
Svarīgi nēsāt galvassegu tiešos saules staros, pēc iespējas, slapināt matus.
Mostieties agri- tā saglabājot veselu ādu un mirdzošas acis.
Lai saglabātu mieru un palīdzētu savam ķermenim tikt galā ar stresu, praktizējiet nomierinošus jogas vingrinājums un meditāciju, vēlams rīta pusē.
Līdzsvarojiet savas sajūtas ar rozes, sandalkoka vai lavandas aromātiem.
Ādas tīrīšanai variet izmantot vienkāršus pašgatavotus līdzekļus, piemēram, samaisot mandeļu miltus, maltas auzu pārslas ar pienu vai rožūdeni.
Taukainai ādai patiks attīrīšana ar zirņu miltiem vai maltām auzu pārslām, sajauktām ar jogurtu, nedaudz citronu sulas un nīma pulvera.
Mitrinoši uz ādu iedarbosies aloe vera, kurkuma, sandals.
Pašgatavotām sejas maskām noderēs gurķis, avakado, aprikozes, pievienojot nedaudz jogurta, auzu pārslas, citrona sulas (taukainai ādai) vai rožūdeni (sausai ādai).
Dziedinošu vasaru!